Cmentarz

Historia powstania

Chrześcijańska droga dla każdego z nas rozpoczyna się chrztem świętym. Jej ziemskim zakończeniem jest śmierć i chrześcijański pogrzeb.
Obrzędy pogrzebowe są sprawowane w Kościele i na cmentarzu. Dlatego tak ważnym elementem dla wspólnoty parafialnej jest cmentarz. W naszej wspólnocie zgromadzonej wokół budującego się kościoła bardzo szybko została podjęta inicjatywa wykupienia terenu pod przyszły cmentarz. Z proponowanych lokalizacji po przeprowadzeniu badań geologiczno-inżynierskich została zaproponowana działka 694/3 granicząca z działką na której był budowany Kościół. 31.05.1992r. Jego Ekscelencja Kardynał Franciszek Macharski dokonał aktu poświęcenia kościoła p.w.
Św. Jana Chrzciciela. W czerwcu tegoż roku sfinalizowano zakup działki pod przyszły cmentarz. Zgodnie z decyzją odpowiednich władz cmentarz został zlokalizowany na działce 694,3. Plan cmentarza wykonał architekt Zbigniew Nesterski. Dokumentacja techniczna obejmująca plan układu
grobów, dróg dojazdowych i zieleni była gotowa w sierpniu.
Plan realizacyjny obejmował dwa etapy:
Etap I – śmietnik, studnie do celów ogrodowych i ogrodzenie;
Etap II – kaplica, budynek gospodarczy, pomnik.
Droga dojazdowa została zaprojektowana od strony zachodniej w sposób zapewniający bezpośredni dojazd na plac przed cmentarny, do bramy głównej łączącej się z drogą prowadzącą do Kościoła. Ponadto
zostały zaprojektowane bramy boczne dające możliwość wejścia i wjazdu bezpośrednio na cmentarz. Układ przestrzenny został dostosowany do naturalnego ukształtowania terenu. W październiku rozpoczęto budowę fundamentów pod ogrodzenie oraz drenaż placu cmentarnego.
Przęsła ogrodzenia zostały wykonane w kształcie krzyży. Zaprojektowano również rozmieszczenie drzew i krzewów, z głównym akcentem, który stanowi aleja w kształcie krzyża. W 1993r. kontynuowano prace przy zagospodarowaniu cmentarza. Została także zrealizowana droga
łącząca cmentarz z drogą Świątniki Górne-Ochojno.
Uroczystość odpustowa 24.06.1993r. odbyła się z udziałem księdza Biskupa Albina Małysiaka, który poświęcił krzyż przeniesiony przez młodzież na cmentarz. Następnie ks. Biskup dokonał poświęcenia
cmentarza. 1 listopada wieczorem zostało po raz pierwszy odprawione nabożeństwo ze świecami. Po jego zakończeniu ułożono krzyż z palących się świec. Pod koniec 1994r. wymalowano ogrodzenie cmentarza, wykonano murek i słupy narożne. W kolejnych latach kontynuowano prace związane z wykonaniem chodników. 15 września 2000r. jubileuszowego została odprawiona na cmentarzu Msza Święta w intencji o pomoc Bożą w budowie kaplicy cmentarnej. Po Mszy Świętej w obecności architektów i geodetów wytyczono plac pod fundamenty kaplicy, która została zaprojektowana przez Panią architekt Marię Kowalczyk. Kaplica ma służyć celom religijnym, natomiast w dolnej części zaplanowano pomieszczenie gospodarcze i chłodnie do przechowywania ciał zmarłych.
Prace ziemne rozpoczęto 18.09.2000r. Równocześnie z nimi trwały prace związane z oświetleniem drogi prowadzącej z kościoła na cmentarz.
19 listopada 2000r. ksiądz Biskup Kazimierz Nycz poświęcił i dokonał wmurowania kamienia węgielnego w ścianę będącej w budowie kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej.

Budowa kaplicy została zakończona w 2001 roku. Aktu poświecenia dokonał ksiądz biskup Kazimierz Nycz w święto Matki Bożej Bolesnej, 15 września 2001 roku w czasie uroczystej Mszy Świętej. Cmentarz parafialny stanowi miejsce gdzie możemy w skupieniu i zadumie wspominać i modlić się za naszych drogich zmarłych.

REGULAMIN CMENTARZA PARAFIALNEGO

Kościół zawsze uważał cmentarze, grobowce, jak i poszczególne mogiły, gdzie spoczywają ciała zmarłych, za miejsca święte. Prawo kanoniczne określa: „miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane wg przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiernych” (KPK, Kan 1205). Cmentarz jest miejscem ciszy, modlitwy i zadumy, należy więc zachować spokój i uszanować jego świętość.

  1. Cmentarz w Rzeszotarach jest własnością Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela.
  2. Administratorem cmentarza jest ks. Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Rzeszotarach.
  3. Cmentarz należy utrzymywać jako teren zielony o założeniu parkowym. Zieleń na cmentarzu podlega ochronie przed niszczeniem. Sadzenie lub wycinanie drzew może nastąpić tylko za zgodą
    administratora w wypadkach uzasadnionych racjonalną gospodarką, zadrzewieniem oraz zgodnie z planem zagospodarowania cmentarza.
  4. Czas i rodzaj pogrzebu, rodzaj grobu, miejsce na cmentarzu uzgadnia się z administratorem cmentarza
    w kancelarii parafialnej, gdzie należy przedłożyć oryginał aktu zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.
  5. Na cmentarzu można zarezerwować miejsca na przyszły pochówek po opłaceniu wybranego miejsca.
  6. Przez wpłatę rezerwacyjną nie nabiera się praw własności do opłaconego miejsca, jedynie staje się użytkownikiem na 20 lat.
  7. Jeżeli po 20 latach użytkownik nie dokona dalszego przedłużenia rezerwacji przez złożenie opłaty, to administrator traktuje to jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu.
  8. Grób ziemny nie może być użyty do ponownego pochowania zmarłego przed upływem 20 lat. Po 20 latach ponownie można użyć grobu do pochowania, chyba że zainteresowana osoba udowodni do
    tego swoje prawo i uiści opłaty (tzw. pokładne) lub za miejsce na cmentarzu pobierane zawsze po upływie 20 lat.
  9. Dysponent grobu (osoba która opłaciła miejsce grobowe) jest zobowiązana do stałej troski o stan i wygląd grobu, nagrobka oraz bezpośredniego jego obejścia.
  10. Do budowy nagrobków należy używać trwałych materiałów (np. marmuru, granitu i innych rodzajów kamieni). Nagrobki jak i grobowce nie mogą przekraczać ustalonych granic grobów. Grobowce nie powinny także utrudniać dostępu do innych grobów.
  11. Należy uzyskać zgodę administratora na wszelkie prace prowadzone na cmentarzu:
    – grzebanie zmarłych,
    – ekshumacja lub przeniesienie do innego grobowca,
    – budowa lub remont pomnika, likwidacja grobu
    – prowadzenie wszelkich robót kamieniarskich.
    – wykonywanie betonowych wylewek przy grobach, układanie kostki,
    – umieszczanie ławeczek przy grobach,
    – sadzenie lub wycinanie drzew i krzewów na cmentarzu.
  12. Przed rozpoczęciem prac budowy nowego pomnika – nagrobka należy fakt ten zgłosić u administratora. Kamieniarz wykonujący prace na cmentarzu musi posiadać pisemną zgodę od administratora na jej wykonanie. Należy też zadbać o uprzątnięcie miejsca po wykonanych pracach.
    13. Rozebrane nagrobki, krzyże, płyty, gruz i inne elementy likwidowanego grobowca powinny być usunięte z cmentarza przez właściciela likwidowanego lub remontowanego grobu.
  13. Za szkody wynikłe z niesolidnego wykonania robót, czy nie zapobieżenia szkodzie, powstałej na skutek złego stanu technicznego pomnika, odpowiedzialny jest dysponent grobu, który się nim opiekuje.
  14. Wszystkie odpadki należy składać do kontenera znajdującego się na cmentarzu, a w przypadku ich przepełnienia obok nich. Wieńce z żywych kwiatów oraz inne śmieci organiczne należy składać obok kontenera.
  15. Wszelkie opłaty wynikające z regulaminu należy uiszczać w kancelarii parafialnej w godzinach urzędowania, gdzie można zasięgnąć również informacji dotyczących spraw wykraczających poza niniejszy regulamin.
  16. Zabrania się na cmentarzu:
    – niszczenia pomników i grobów oraz kwiatów, trawników, krzewów, drzew i innych urządzeń cmentarza.
    – zaśmiecania terenu cmentarza, a zwła- szcza składowania śmieci pod drzewami, na sąsiednich grobach i w innych nie przeznaczonych do tego miejscach.
    – palenia tytoniu, spożywania alkoholu oraz przebywania na terenie cmentarza w stanie nietrzeźwym.
    – jazdy na rowerach.
    – wprowadzania psów na cmentarz.
    – przebywania na terenie cmentarza po godzinach jego zamknięcia.
  17. Czas otwarcia cmentarza:
    czas letni godz. 6.00 – 21.00; czas zimowy godz. 7.00 – 19.00