Historia miejscowości i parafii
Rzeszotary – wieś położona w Małopolsce o powierzchni 600 ha, należąca do gminy Świątniki Górne, umiejscowiona na Pogórzu Wielickim. Nazwa miejscowości prawdopodobnie pochodzi od rzeszota – sita z dużymi otworami, których wyrobem trudnili się mieszkańcy tego terenu.
Pierwsze informacje o Rzeszotarach pojawiają się końcem XV w. Jedna z najstarszych wzmianek datuje się na 1381 r. i dotyczy zawarcia ugody w Opactwie Tynieckim pomiędzy dwoma stronami dotyczącej zamiany nieruchomości czego świadkiem był Franko z Rzeszotar.
Przez okres ponad trzech wieków Rzeszotary znajdowały się we władztwie mnichów klasztoru Bożego Ciała na Kazimierzu w Krakowie a w 1785 r.
zostały skonfiskowane na rzecz austriackiego ministerstwa finansów i po III rozbiorze Rzeczypospolitej Polskiej w 1795 r. sprzedane Najpierw rodzinie Żelechowskich herbu Ciołek, następnie nabyła je rodzina Różańskich a po niej Zawadzkich herbu Habdank.
Historycznie w XII/XIII w. Rzeszotary stanowiły własność rycerską. Na przestrzeni wieków zmiany społeczno-polityczne, gospodarcze i obyczajowe spowodowały przekształcenie tej osady rolniczej na przełomie XIX i XX wieku- w chłopsko-robotniczą. W latach 50 po II wojnie światowej, rozwinęło się tu rzemiosło ślusarskie, zaczerpnięte ze Świątnik Górnych gdzie do dziś wyrabia
się m.in. zamki, kłódki inne przedmioty z branży okuć budowlanych.
Wieś Rzeszotary od 1291 r. wchodziła w skład parafii w Podstolicach. Po wybudowaniu nowego kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela pod koniec XX w., poświęceniu i konsekracji – przynależy do dekanatu Mogilany.
Rzeszotary od 1129 roku należały do parafii p.w. Ducha Świętego w Podstolicach i przez cały ten czas mieszkańcy Rzeszotar,
pragnący wziąć udział we Mszy św., zmuszeni byli do pokonywania stosunkowo dużej odległości, dzielącej ich miejscowość od kościoła parafialnego.
W II połowie XX wieku w Rzeszotarach powstał punkt katechetyczny, w którym odbywały się lekcje religii i odprawiano również nabożeństwa w niedziele i pierwsze piątki miesiąca. Jednak mieszkańcom dużej i wciąż rozwijającej się wsi takie rozwiązanie nie mogło wystarczy na długo.
Pomysłodawcą budowy kościoła w Rzeszotarach (w pierwotnych zamiarach miała to być kaplica) był ksiądz proboszcz z Podstolic Jan Pałasz, gorąco wspierany w swych zamiarach przez mieszkańców wsi. Projekt budowy świątyni powstał w roku 1984. W tym też roku udało się znaleźć działkę pod budowę kościoła, ofiarowaną przez panią Ludwikę Bała. Wtedy też ks. Jan Pałasz wystąpił do władz gminy o zgodę na budowę świątyni,
którą otrzymał w 1986 roku. Zawiązany wówczas Komitet Budowy kościoła wraz z ks. Janem Pałaszem zajął się wszystkimi sprawami organizacyjnymi,
gromadzeniem materiałów i organizacją samych prac. Tempo budowy świątyni było niezwykle szybkie. Już 24 czerwca 1986 roku bp Kazimierz Górny, Sufragan Krakowski , poświęcił krzyż misyjny i plac pod budowę kościoła oraz odprawił pierwszą, uroczystą Mszę św., która zgromadziła licznych wiernych
z Rzeszotar i sąsiednich miejscowości.
Kierownikiem budowy został krakowianin inż. Jan Burda pochodzący z Rzeszotar. Rozpoczęcie prac nastąpiło 27 sierpnia 1986 roku. Przez cały następny rok gromadzono materiały budowlane. Od 1987 roku rozpoczęto odprawianie Mszy św. na ołtarzu polowym przy placu budowy.
W tym roku również, w dniu 10 lipca Ojciec św. Jan Paweł II podczas swojej III pielgrzymki do Ojczyzny, poświęcił w Tarnowie kamień węgielny
pod budowę kościoła, pochodzący z Aln-Karim, miejsca narodzenia św. Jana Chrzciciela. Prace przy budowie zostały wznowione na przełomie kwietnia i maja 1988 r. Dnia 7 sierpnia 1988 roku ks. kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny w fasadę nowego kościoła.
Pierwszy, najbardziej pracochłonny etap budowy świątyni zakończył się w 1990 roku montażem instalacji grzewczej i elektrycznej.
Po tym, do Kurii Metropolitalnej w Krakowie udała się delegacja mieszkańców z prośbą o wyznaczenie duszpasterza do nowo powstałej świątyni. Opiekę duszpasterską nad wspólnotą rzeszotarską i dzieło kontynuacji budowy nowego kościoła zostało powierzone ówczesnemu wikariuszowi parafii w Gdowie, ks. mgr Wiesławowi Nowakowi, który pełnienie nowych obowiązków rozpoczął 20.VIII.1991r.
Na przestrzeni kolejnych lat udało się zakończyć prace w świątyni; powstał cmentarz, dzwonnica, plebania i kaplica na cmentarzu. Sukcesywnie wykonywano prace upiększające otoczenie kościoła i wszystkich budynków przykościelnych.
Przebieg całego przedsięwzięcia został przedstawiony w poniższym kalendarium.
Kalendarium
1984 – Złożenie podania do władz o pozwolenie na budowę kaplicy.
1986 – Poświęcenie placu pod budowę kaplicy (24.VI. ks. bp Kazimierz Górny)
1987 – Poświęcenie kamienia węgielnego (10. VII. – III pielgrzymka, Tarnów, papież Jan Paweł II)
1988 – Wmurowanie kamienia węgielnego (7. VIII. ks. kard. Franciszek Macharski)
1991 – Utworzenie duszpasterstwa, administratorem zostaje ks. mgr Wiesław Nowak
1992 – Poświęcenie kościoła (31. V. ks. kard. Fr. Macharski)
1993 – Poświęcenie cmentarza (24.VI. ks. bp. Albin Małysiak)
1994 – Erygowanie parafii w Rzeszotarach (25. XII. dekret ks. kard. Franciszka Macharskiego)
1998 – Poświęcenie plebanii (24.VI. ks.bp. Kazimierz Nycz)
1999 – Pierwsze misje św. (7-14 XI)
2000 – Konsekracja kościoła (25.VI – ks. Kard. Fr. Macharski)
2009 – Poświęcenie organów (30. VIII. ks.kard. Stanisław Dziwisz)
2020 – Jubileusz 25 lat erygowania parafii i 20 – tej rocznicy konsekracji kościoła (24. VI. ks.abp. Marek Jędraszewski)
2020 – Zakończenie po blisko 29 latach pracy w parafii, pierwszego proboszcza i budowniczego ks. mgr Wiesława Nowaka (30.06)
2020 – Mianowanie proboszczem tutejszej parafii ks. mgr Mieczysława Szlagę. (1. VII.)